Strona główna / Historia firmy
Historia firmy
1945
Historia firmy Jantar się rozpoczęła się w kwietniu 1945 r. w Wejherowie przy ulicy Wniebowstąpienia I. W pomieszczeniach w których w okresie okupacji mieściła się Fabryka Gorsetów będąca własnością Franza Paulina z Düsseldorfu, uruchomiona została Fabryka Konfekcji.
W lipcu 1945 r. Fabryka Konfekcji została podporządkowana Pomorskiemu Zjednoczeniu Przemysłu Odzieżowego w Bydgoszczy — jako wejherowski oddział „Odzież”. Produkowano bieliznę męską i wojskową, zatrudniając 60 osób. Maszyny o napędzie ręcznym były własnością pracowników, których liczba w 1946 r. wzrosła do 224 osób. Częste wyłączenia prądu zmuszały załogę do pracy na dwie a nawet na trzy zmiany, by zakład mógł wywiązać się ze swoich zadań produkcyjnych m.in. do Związku Radzieckiego.

1950
W 1950 r. zakład przekształcono w Wejherowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego, które produkowały koszule męskie. Po otrzymaniu drugiego budynku, liczba pracowników wzrosła z 290 do 400 osób. Szwalnia wyposażona była w ok. 100 maszyn i urządzeń szwalniczych.

1967
W 1967 r. zakład otrzymał nową nazwę: Zakłady Przemysłu Odzieżowego „JANTAR”.
1968
W 1968 r. oddano do użytku nowy obiekt przy ul. Obrońców Helu 3 i zakład wyposażony w nowoczesne specjalistyczne maszyny szwalnicze i krojcze.

1968

W 1968 r. oddano do użytku nowy obiekt produkcyjny w Wejherowie przy ul. Obrońców Helu 3. Zakład produkcyjny wyposażony był w nowoczesne, specjalistyczne maszyny szwalnicze i krojcze.

1973
W latach 70-ych firma Jantar zatrudniała około 800 osób. Nastąpiła zmiana produkowanych wyrobów z koszul na kurtki dziecięce i piżamy. W 1978 r. do ZPO „JANTAR” w Wejherowie włączono Dom Mody „Artus” w Gdańsku, tworząc przedsiębiorstwo wielozakładowe z zakładami produkcyjnymi w Wejherowie, Sztumie i Lęborku oraz wzorcownią w Gdyni. Produkcja odzieży poszerzona została o ubiory z dżinsu (spodnie i kurtki).
Pracownia Sztuk Plastycznych Komisja Estetyki Opakowań w Łodzi opracowała logo firmy Zakład Przemysłu Odzieżowego „JANTAR”.

1980

W latach 80-ych rozpoczęto produkcję okryć i ubiorów damskich, równolegle z tradycyjnymi dla „JANTARA” okryciami dla dzieci.

1980

W latach 80-ych ZPO „JANTAR” rozpoczęla produkcję okryć i ubiorów damskich, równolegle z tradycyjnymi dla „Jantara” okryciami dla dzieci.

1989

W 1989r obowiązki nadzoru państwowego nad Zakładem Przemysłu Odzieżowego „JANTAR” przejął prezydent Miasta Wejherowa.
1991
W 1991 r. Urząd Miasta Wejherowa rozpoczął proces prywatyzacji przedsiębiorstwa w drodze likwidacji Zakład Produkcji Odzieży ” JANTAR”.
1992
W 1992 r. w wyniku procesu prywatyzacji na bazie majątku przedsiębiorstwa Zakłady Przemysłu Odzieżowego ”JANTAR” utworzono trzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedną z nich powstała firma Przedsiębiorstwo Odzieżowe „JANTAR” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i w tej formie prawnej funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
W tym czasie Przedsiębiorstwo Odzieżowe ”JANTAR” produkowało ubrania dla dzieci i młodzieży oraz ubrania dla kobiet (ok. 200 tys. sztuk rocznie). Ubrania były projektowane przez zakładowych projektantów we własnej wzorcowni. W latach 90-tych eksport zakładu stanowił około 80% sprzedaży. Główne rynki sprzedaży to Dania, Holandia, Belgia i Wielka Brytania.
1995
Od listopada 1995 siedziba Przedsiębiorstwo Odzieżowe ”Jantar” mieści się przy ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 82 w Wejherowie.


2000

W 2000 r. Urząd Miasta Wejherowa przeprowadził końcową prywatyzację firmy Przedsiębiorstwo Odzieżowe „JANTAR” Spółka z o.o. W wyniku tej transformacji większościowy pakiet udziałów Przedsiębiorstwa Odzieżowego „JANTAR” Sp. z o.o. nabyła firma Przedsiębiorstwo Produkcji, Usług i Handlu „TEXTEL” Spółka z o.o. z Wejherowa.
2022
W 2022 r. w wyniku przekształceń urbanizacyjnych Miasta Wejherowa ulica siedziby Przedsiębiorstwa Odzieżowego „JANTAR” Sp. z o.o. zmieniła nazwę na ulicę Usługowa 7.
W kwietniu 2022 r. firma celebruje 30 -lecie istnienia Przedsiębiorstwa Odzieżowego „JANTAR” Sp. z o.o.

Dołącz do naszego zespołu!